You are currently viewing Nie czekaj na telefon, działaj!

Nie czekaj na telefon, działaj!

Jako trener mentalny wyznaję, że przypadki istnieją tylko w gramatyce. Każdy jest kreatorem swojego własnego życia. Obserwując branżę aktorską zauważam zachodzący w niej mechanizm, który doskonale przedstawia tzw. model George’a Leonarda. Można siedzieć z założonymi rękami i czekać aż propozycje same zaczną się sypać. Można być zależnym od innych. Jednak to od Ciebie zależy jak będzie wyglądało Twoje życie. Nie zawsze będzie łatwo i kolorowo, wiele spraw będzie zależnych od innych osób, ale Twoje życie zależy od Ciebie.

Jak ma się model Leonarda do aktorskiego funkcjonowania? Młody aktor wzrasta podczas studiów aktorskich. Ma poczucie nieustannego rozwoju i wsparcia ze strony otoczenia, zarówno wykładowców – autorytetów, jak i swoich kolegów i koleżanek. W momencie zakończenia edukacji szkolnej osiąga swój pierwszy szczyt. Jest pełen wiedzy, zapału oraz wiary, że zdobędzie niewiarygodny sukces. Nieduża część aktorów w tym momencie wspina się dalej i wyżej, u większości następuje…

…spadek, czyli moment, w którym trzeba po raz pierwszy zetknąć się z niełatwą rzeczywistością, w której ilość możliwości zawodowych jest odwrotnie proporcjonalna do ilości chętnych do grania (z przewagą chętnych nad możliwościami). Następuje pierwsza stagnacja i niepewność: co dalej?

Dalej pojawia się moment opisywany jako plateau (fr. płaskowyż, pogórze). Bywa trudniejszy od spadku, ponieważ coś próbujemy działać, jednak z różnych przyczyn wciąż nie wychodzi. Nie lecimy już w dół, jednak też nie można się odbić do góry. Frustracja i wspomnienie szczytu. Konieczność determinacji i konsekwencji w działaniu.

Dzięki zdeterminowanemu i konsekwentnemu działaniu udaje się wejść ponownie w tendencję wzrostu! Pojawia się propozycja zagrania w spektaklu bądź serialu czy filmie. Są pierwsze pieniądze i poszerza się krąg znajomości.

Czy dobra passa się utrzyma? Na jak długo? Tego nikt nie wie. Tak samo nieskończona może być ilość cykli modelu George’a Leonarda. W opisie modelu posłużyłam się przykładem osób wkraczających do zawodu, jednak jest wiele potwierdzeń prawdziwości tezy wśród bardziej doświadczonych aktorów.

Jak dobrze znasz sytuację, w której wydaje się, że kariera nabiera rozpędu, są kolejne zlecenia, tu dzień zdjęciowy, tam audiobook, w międzyczasie kilka spektakli, nie wiadomo czym się zająć, bo tyle tego jest? Dzieje się tak przez miesiąc, a potem cisza, telefon milczy i ogarnia Cię frustracja? Zadaniem trenera mentalnego jest pomóc Ci wziąć życie w swoje ręce, aby okresy spadku i oczekiwania były jak najmniej bolesne, a podczas wzlotu – zachować równowagę między życiem zawodowym i osobistym. Trzymam kciuki, aby było w Twoim życiu było jak najwięcej dobrych momentów!

Dodaj komentarz